Wat NIET te zeggen bij vruchtbaarheidsproblemen

Algemeen Discussieforum
Plaats reactie
Lisa Simpson
Berichten: 213
Lid geworden op: 17 november 2008, 16:43

Bericht door Lisa Simpson » 16 februari 2009, 9:42

Goed gezegd van je ventje Melika, dat al die mensen eens leren nadenken voor ze zulke domme dingen zeggen :evil:

blijft dat het voor ons toch telkens weer slikken is he

Dikke knuffel!

volgend weekend heb ik een familiefeest, een paar tantes en nonkels (heb een maga-familie) weten dat ik vorig jaar zwanger was, gelukkig zijn het lieve intelligente mensen die meestal wel de juiste dingen weten te zeggen.

melika
Berichten: 522
Lid geworden op: 2 april 2008, 22:45

Bericht door melika » 16 februari 2009, 10:03

lisa ik hoop dat er niemand is die een stomme vraag stelt en dat je lekker van het feest kan genieten

tja je kan het hen niet kwalijk nemen zeker als ze van niets weten
maar toch vind ik dat je een beetje gevoelig zou kunnen zijn zonder de hele uitleg
daarom vertel ik dat niet tegen mensen omdat ze dan commentaar hebben of geodbedoelde tips ofwel moeten ze echt alles weten en vragen constant vanalles :x

Reintje
Berichten: 8
Lid geworden op: 23 februari 2009, 18:05

Bericht door Reintje » 24 februari 2009, 19:32

Hallo,
Ik ben nieuw op dit forum en heb gisteren "de verdwaalde ooievaar" leren kennen. Mooie en interessante site.
Ik ben 32 en al 6 jaar proberen wij een kindje te krijgen. Helaas zonder succes. Wij zijn nu in behandeling voor "ons probleem". Heel gek zijn de reacties van mensen uit de naaste omgeving... Waarschijnlijk zijn ze wel goed bedoeld.

Ik heb me er altijd een beetje voor geschaamd als ik me slecht voelde na ongelukkige opmerkingen van "vrienden". Ik voelde mij een kruidje-roer-me-niet.
Laatst gewijzigd door Reintje op 30 maart 2009, 14:29, 1 keer totaal gewijzigd.

Lisa Simpson
Berichten: 213
Lid geworden op: 17 november 2008, 16:43

Bericht door Lisa Simpson » 25 februari 2009, 9:30

Dag Reintje,

'jammer' dat je ook op dit forum terecht moet maar toch welkom hoor! hier krijg je zulke reacties niet :D

ja, wat zeg je altijd he. Ik weet ook altijd pas een uur later wat ik had moeten zeggen :roll: Tegen je vriendin had je bv kunnen zeggen "ja, fijngevoeligheid is ook niet eerlijk verdeeld he"

Loeki
Berichten: 12951
Lid geworden op: 8 mei 2008, 9:30

Bericht door Loeki » 25 februari 2009, 10:27

"ik wou dat ik daar ook mee kon lachen"?

Weet ze meteen dat je gekwetst bent. Maar ja, ook hier zouden het vijgen na pasen zijn hoor, meestal ben je zo uit je lood geslagen dat je gewoon even niets kan zeggen, waaruit je vriendin ook zou kunnen afleiden dat ze je gekwetst heeft.

Nee, het is niet eerlijk verdeeld in de wereld, oeh, "grappig"... :evil:

Ik hoop dat je je hier welkom voelt Reintje! Het kan ontzettend deugd doen eens te "praten" met mensen die écht weten hoe het is.

sofie321
Berichten: 6
Lid geworden op: 24 maart 2009, 10:02

Bericht door sofie321 » 24 maart 2009, 11:03

Dag iedereen,

Mijn ervaring is dat de meeste mensen het goed bedoelen, en degoutante opmerkingen in de trant van "moet je mijn man even lenen" hebben wij (gelukkig) nooit gekregen.

Maar toch, van sommige opmerkingen en goed bedoelde raad gaan je haren recht staan.

De vragen van "vreemden", in de trant van "wanneer jullie?", "nog geen nieuws?" en later "en nog geen broertje of zusje voor X?", zijn irritant, maar je kan je nog troosten met het feit dat ze niet op de hoogte zijn van onze moeilijkheden. Alleen is het niet erg discreet. Ik bemoei me persoonlijk nooit met de privézaken van anderen. Als ze mij iets willen vertellen, zullen ze dat wel doen.

Maar wat wij heel vaak meegemaakt hebben, en waar ik dus niet tegen kan, is dat mensen die wel op de hoogte zijn gewoon willen ontkennen dat er een medische oorzaak is gevonden, ook al heb je hen net met hand en tand uitgelegd wat precies het probleem is. Ze willen precies gewoon geloven dat het psychologisch is, want bij hen ging alles vlot, en ze kunnen zich niet voorstellen dat het ook anders kan. En dan zeggen ze dingen zoals:

-"Je bent er teveel mee bezig, je moet er niet zoveel aan denken" (Ja, ik moet om de zoveel uur suprefact snuiven, elke dag spuiten, regelmatig op controle, PU en TP, utrogestan nemen om de 8 uur, enz. Dan mogen zij mij eens vertellen hoe je dat aanpakt, er niet aan denken)

-"Je gaat het zien, als je al je pogingen gedaan hebt, en het dan hebt opgegeven, dan ga je zomaar ineens spontaan zwanger zijn" (Hallo! Ik hoop écht dat het zover niet moet komen hoor, en dat ik wat eerder zwanger ben dan dat. Hier troost je mij dus echt niet mee. Die denken dus echt dat IVF even simpel is als naar de supermarkt gaan.)

-Over een collega, die na zes IVF-pogingen eindelijk een dochtertje heeft gekregen, en besloten heeft het bij één kindje te houden, omdat ze niet nog eens door heel de molen wil: "Och, ze zal nog wel een tweede krijgen, nu denkt ze er niet meer aan, dan zal ze wel nog eens spontaan zwanger worden" (Tiens, dat is dus nog steeds niet zo, hoe zou dat nu komen?)

En dan dat gerustgestel:

-"Het gaat zeker lukken, je gaat het wel zien, ik voel het" (Ja, en hoe weet jij dat nu? Kristallen bol of zo?) En toen het dan effectief gelukt was, dezelfde persoon: "Zie je wel, ik had het je nog gezegd. Je had beter naar mij geluisterd en je niet zoveel zorgen gemaakt" (...)

En verder de mensen die in één twee drie zwanger worden maar wel beter weten hoe wij het moeten aanpakken:

-Toen de zesde IUI mislukt was: "Dat is wel niet normaal meer, zou je niet van gynaecoloog veranderen?", waarop ze dan haar eigen gynaecoloog aanraadde, die niet eens fertiliteit deed.

-Na mijn eerste PU, ben ik welgeteld één dag thuisgebleven, omdat ik platte rust moest nemen: "Hoe, moet jij niet werken, dat is toch op één, twee, drie gedaan, daar moet je toch geen hele dag voor nemen?" (Ja, ik ben een gigantische profiteur en ik grijp elke gelegenheid aan om toch maar niet te moeten werken. Was het maar zo simpel... En dat terwijl ik mij daarvoor dus nog nooit een dag ziek had gemeld!)

-"Waarom een maand pauze? Kan je niet ineens doorgaan?" En als je dan zegt dat je lichaam een beetje moet recupereren, dan kijken die zo van wat zegt die nu, wij proberen toch ook elke maand.

-En dan om de twee dagen de vraag: "En, nog geen nieuws?" (Ja, zij die zo'n experts zijn in het zwanger worden zouden eigenlijk wel moeten weten dat je dus niet elke dag zwanger kan worden)

En de mensen die telkens de nadruk leggen op hun eigen vruchtbaarheid:

-Een vriendin begon elke keer met: "Ik weet natuurlijk niet hoe het voelt, want bij ons..." en na haar uitleg besloot ze dan: "Eigenlijk hebben wij toch wel geluk dat we zo snel zwanger waren" (Als je dat één keer zegt dan weet ik het ook hoor, je moet het niet elke keer opnieuw onder mijn neus wrijven)

Toen we dan zwanger waren:

-"Ja, jullie moeten het geslacht wel al kennen, dat kunnen ze zien door de microscoop" En zelfs nadat we hen dan hadden uitgelegd dat dat niet zo was, bleven ze vissen, terwijl we het zelf niet eens wisten, en het eigenlijk ook het minste van onze zorgen was. Ze vroegen nog net niet of we hadden kunnen kiezen.

En zo kan ik nog even doorgaan... Over het algemeen laat ik die opmerkingen wat over me heen gaan, anders ben jij toch altijd de gefrustreerde bitch, en zij de goedbedoelende zieltjes.

Heel veel succes nog iedereen!

Sofie

Sterretje
Berichten: 12336
Lid geworden op: 18 december 2007, 15:11

Bericht door Sterretje » 24 maart 2009, 11:20

Hey Sofie,

wat herkenbaar allemaal.

Vele van die opmerkingen heb ik zelf ook gekregen of door andere mensende revue zien passeren.

Ik had ooit noodgedwongen een collega ingelicht dat we met IVF bezig zijn. Na een uurtje of zo maakte ik een opmerking dat ik het druk had en zo, en prompt antwoordde deze collega: je moet zo geen stress hebben, je gaat nooit zwanger worden anders!

Dat is gewoon één van de redenen waarom ik nooit over mijn behandelingen sprak. Vele mensen WETEN gewoon niet WAT het is.
Jammer genoeg denken velen dat iedereen zwanger moet worden bij IVF, dat het een wondermiddel is.
En anderen denken inderdaad dat een medische oorzaak niet voldoende kan zijn om onvruchtbaar te zijn en blijven.

Als er echt een medische oorzaak is, heb je geen 12 kansen op een jaar om zwanger te worden, en kan je ook niet altijd zwanger worden tijdens een rustpauze.

heel vervelend is het als mensen zo een verkeerd beeld hebben. Ik werk het uiteraard zelf in de hand door geen verdere uitleg meer te verschaffen, maar op de duur heb je het wel gehad.

Gelukkig kunnen we hier ons hart luchten hé

Wendel
Berichten: 1046
Lid geworden op: 9 maart 2009, 10:45

Bericht door Wendel » 24 maart 2009, 11:33

Het is inderdaad wel zo dat ze dan enkel de verhalen krijgen van de uitzonderingen die tegen alle verwachtingen in toch zwanger worden, é. En al diegene die op vakantie gaan en zw terug komen maken er ook altijd reclame mee..
En diegene die na al die pogingen toch nog steeds geen kindje hebben gaan het ook niet aan de grote klok hangen (en zeker niet tegen zulke karakters).

Dus ze hebben (ergens wel) het excuus dat ze gewoon niet beter weten, of niet beter willen weten. Je moet jezelf blijven voorhouden dat ze echt niet weten waarover ze praten, maar dan zijn ze zo ** dat ze ook niet gewoon kunnen zwijgen of dit toegeven.

Bij mij is het ook soms van dat, hoor. 'je bent nog jong..', 'je bent regelmatig..'
HAHA! en dan duurt het gemiddeld 4 maanden eer het lukt (gelezen hier op DVO), maar wij zijn wel al 13 maanden bezig. Leg dat dan eens uit!

De enige mogelijkheid is inderdaad om je er niet in op te jagen, want je kan er toch nauwelijks iets aan veranderen en de energie die je er in steekt kan je beter voor iets anders gebruiken, hé.

Wendy

pelkie
Berichten: 1927
Lid geworden op: 15 oktober 2007, 9:49

Bericht door pelkie » 24 maart 2009, 12:02

Het gemiddelde zou 6 maanden zijn.
Na 1 jaar is 80% van de koppels zwanger.

Wendel, laat ons dus hopen dat je gewoon in dat staartje zit van de curve... spijtig genoeg moet iemand daar zitten zeker?

Trouwens, 2% van de baby's in Belgie wordt uit IVF geboren. Als je dus 50 babyborrels doet dit jaar, moet je toch ergens een lotgenoot zijn tegengekomen ;-)

Afin, mensen weten inderdaad niet beter. Als't iemand is die je nauw ligt, kan je wel je gevoelens uitleggen en zo wat misverstanden uit de wereld helpen. Maar 't is uiteraard zo dat je soms op voorhand weet dat't toch verloren moeite is.

Wendel
Berichten: 1046
Lid geworden op: 9 maart 2009, 10:45

Bericht door Wendel » 24 maart 2009, 12:57

Ja, Pelkie. Dat gemiddelde klopt, maar als ze het per leeftijd uitsplitsen, is dat bij 25 jaar en jonger maar 4 maanden meer :shock:

Nuja, je mag je natuurlijk ook niet blindstaren op cijfermateriaal, maar ik reken wel eens graag.

Heb dat gisteren ook gelezen van die 2% IVF-baby'tjes. Da's eigenlijk wel veel, en toch nog te weinig..

sofie321
Berichten: 6
Lid geworden op: 24 maart 2009, 10:02

Bericht door sofie321 » 24 maart 2009, 13:11

Bedankt voor jullie reacties!

Het is inderdaad zo dat alleen degenen bij wie het snel ging, het aan de grote klok hangen. En we worden opgevoed met het idee dat je maar naar een man moet kijken om zwanger te worden. Alle voorlichtingslessen leggen er de nadruk dat je voorzichtig moet zijn, en leren hoe je ervoor kan zorgen om niet zwanger te raken. Daardoor krijg je natuurlijk een totaal verkeerd beeld. Als student panikeerde ik als ik eens een pil vergeten was. Als ik toen wist wat ik nu weet, zou ik dat in elk geval niet meer doen...

Mensen vergeten ook dat het verdriet en het gevoel van "mislukking" altijd een beetje blijft. Niet alles is zomaar opgelost eens je zwanger bent. Ook al heb je al een kindje en is de wonde geheeld, je blijft het litteken zien. Natuurlijk is dat absoluut niet te vergelijken met het enorme verdriet van mensen bij wie het (nog) niet gelukt is, dat weet ik uit ervaring, en ik wil dan ook echt niet klagen. Ik weet dat ik al heel veel geluk heb gehad. Maar ergens blijft het knagen. Ik zou ook zo graag eens natuurlijk en ontspannen zwanger worden, en thuis samen met mijn man een testje doen, in plaats van al die ivf-toestanden te moeten ondergaan en ziek van de zenuwen op het telefoontje van het fertiliteitscentrum te moeten wachten. Ik zou ook graag "zomaar" aan een tweede kindje kunnen beginnen,wanneer het mij past. Ik zou graag zelf kunnen plannen hoeveel kinderen ik wil, en met welk leeftijdsverschil, in plaats van alles te laten afhangen van hoeveel pogingen ik nog heb, en nog wil en kan doen, enz.

En ook dat snappen de mensen niet. Ze snappen gewoon niet dat zij keuzes kunnen maken die wij niet hebben. Ook al weten ze dat ons zoontje er met veel moeite is gekomen via ivf, toch vragen ze hoeveel kindjes we willen, met hoeveel verschil ertussen, of we nu gaan voor een dochter, dat het leuker is als ze in de lente worden geboren, enz. Het stopt dus nooit!

Sofie

wat is er mis?
Berichten: 8876
Lid geworden op: 13 mei 2008, 16:56

Bericht door wat is er mis? » 24 maart 2009, 13:23

Sofie,

Het gevoel dat jij nu beschrijft herken ik zo goed. Ik ben nu zwanger. En ik ben heel blij. Maar toch was ik van bij het begin jaloers op vrouwen die spontaan zwanger werden. Ik snapte mezelf niet, weeral eens niet. Deze hele molen heb ik al zo vaak met mezelf in conflict gelegen, mezelf zo vaak niet begrepen. En ook nu ik zwanger ben stopt dat niet.
Toen ik pas zwanger was/ben (nu 11wkn dus vind het nog pril) zat ik opgescheept met een enorm wachtmonster. De gedachte dat ze mijn wondertje weer zouden afnemen was ondraaglijk. En toch bleef ik dat denken. Toch kon ik niet gewoon blij zijn zonder erbij te denken, als het goed blijft gaan, zonder te denken dat ik misschien wel een miskraam zou hebben. Ik was jaloers op vrouwen die onbezorgd zwanger konden zijn. Ik ging eens lezen op 9maand.com en zag daar vrouwen die 5 weken zwanger waren en het al van de daken hadden geschreeuw. Ik las hoe onbezorgd zwanger zij waren, hoe ze eventueel al nadachten over namen. Terwijl ik dat nu nog niet durfde. Jaloers was ik.
Vorige week kreeg ik een fw mail van mijn vader. Ik dacht "dit is vast weer zo één van die mopjes"; je kent dat wel hé. Maar nee, ik kreeg plots een echo van mijn neef zijn kindje. Ik moest slikken als ik het zag. Het deed ergens terug "pijn". En weer snapte ik niet waarom. Weer begreep ik niet hoe ik hier van aangedaan kon zijn. Na 5 minuten was het over, maar ik besefte weer maar eens dat mijn vruchtbaarheidsprobleem diepe sporen heeft nagelaten. Het zal nooit meer zoals voorheen. Ik zal nooit meer vergeten welke emotionele hel we hebben doorgemaakt. Maar ergens vind ik dat goed ook. Het heeft me ook veranderd. Het heeft me dingen bijgebracht. Ik heb dingen geleerd. En die dingen zou ook niet meer willen missen. Ik begrijp zaken die anderen niet begrijpen. En ik heb een band gecreëerd hier met mensen die soms dieper is dan met vrienden van voorheen. Het zal altijd een litteken blijven. Alleen zal mijn wonde mooier geheeld zijn dan zij die (nog) niet hun wens vervuld zagen (als dit goed afloopt natuurlijk en ik in oktober een wondertje in mijn armen mag houden).
We hebben het nog niet aan de grote klok gehangen dat we zwanger zijn. Slechts een heel beperkte groep weet het (mijn ouders, bureaugenote, schoonouders, broers en dan nog een neef en nicht). En nu begin ik stilletjesaan te broeden op een manier om het te vertellen. En ik wil proberen over te brengen dat mensen voorzichtig moeten zijn met opmerkingen. Er zal dus zeker bij verteld worden dat dit een medische geassisteerd wondertje is. En voor iedereen die mij nog volgt, wil ik proberen om anderen een beetje bewustzijn bij te brengen. Ik hoop dat het me lukt. Ik weet dat het bij sommigen verloren moeite zal zijn, maar als er al iets bij iemand blijft hangen ben ik tevreden.

Liefs,

Bokje

fluffie
Berichten: 1582
Lid geworden op: 10 oktober 2008, 18:34

Bericht door fluffie » 24 maart 2009, 13:27

Net gelezen in de krant: "Passionele seks verhoogt de kans op een zwangerschap". Bovendien staat erbij: dit zou zelfs efficiënter zijn dan gezond te leven of enkel op vruchtbare dagen te vrijen.

Yeah right... Waar blijven ze het toch uithalen?

Véro.

K'tje
Berichten: 1104
Lid geworden op: 7 april 2008, 15:46

Bericht door K'tje » 24 maart 2009, 13:45

Bokje, jij zegt alles wat ik voel!!

Ook hier is die angst allesoverheersend, en heb ik nog maar weinige momenten gehad waarop ik gewoon gelukkig ben met het nieuws...

Het is ook precies nog niet helemaal doorgedrongen, hoewel we al een eerste echo gehad hebben...

Maar donderdag wordt ook zo spannend, dan zou er een hartje moeten te horen zijn, en ik ben zo bang dat het niet zal kloppen...

't Is zoals je zegt Bokje, we zijn getekend voor het leven. En dat heeft z'n goeie en z'n minder goeie kanten...

Vero; ik had de kop ook gezien in de krant, heb het artikel zelfs niet willen lezen, hoe kunnen ze zoiets toch schrijven!?

sofie321
Berichten: 6
Lid geworden op: 24 maart 2009, 10:02

Bericht door sofie321 » 24 maart 2009, 13:49

Véro, dat zal het zijn! Ons seksleven is gewoon niet passioneel genoeg! Als we dat geweten hadden, hadden we ons veel kosten en moeite kunnen besparen! Weeral een extra argument voor al die betweters met hun stomme commentaar.

En Bokje, dat gevoel had ik ook tijdens mijn zwangerschap. Het is gewoon moeilijk om ineens op je lichaam te vertrouwen als het je al zo vaak heeft laten zien dat het niet werkt zoals het zou moeten. Ik denk dat als je gemakkelijk zwanger wordt, er toch meer een soort basisvertrouwen is.

Ik durfde het ook lang aan niemand te vertellen en kreeg pas een beetje vertrouwen na een goede nekplooitest en meer nog toen ik het kindje voelde bewegen. Toen dacht ik elke keer, oef, hij leeft nog. Maar helemaal gerust ben je nooit, ook niet als je kindje al geboren is. Je ziet het zo graag, dat je altijd schrik hebt dat er iets mee gaat gebeuren. Stom hé.

Ook wilde ik per se natuurlijk bevallen, zonder epidurale. Ik was er heel trots op dat het me gelukt was. Ik kon dan misschien niet zomaar zwanger worden, maar dit had ik toch maar gekund. Volkomen belachelijk, ik weet het. Alsof je een betere moeder bent als je het zonder doet. Ik hang het ook niet aan de grote klok, vertel het alleen als iemand het vraagt, omdat ik weet dat het voor vrouwen die bv. een keizersnee hebben gehad nogal gevoelig ligt. Maar voor mezelf had ik het nodig, hoewel ik het aan de andere kant heel onnozel van mezelf vind. Het was alsof ik me moest "bewijzen". Ook ik begrijp mezelf dus niet altijd...

Sofie

Plaats reactie

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 5 gasten